P. Kadlec: Proč se máme modlit za synodu o mládeži?

Synodu o mládeži, víře a rozlišování povolání, která právě v těchto dnech (3. – 28. října) probíhá v Římě, máme sledovat a modlit se za všechny synodní otce i ostatní její účastníky prostě proto, že jde o nás, tedy o vás, o mladé.

V církvi teď prožíváme těžké, ale zároveň úžasné období. Bolesti, zklamání a hříchy, které se mnohdy teprve po mnoha letech dostávají na povrch, nás přivádějí k pravdě, k pokání, ale také k možnosti nových začátků a k vědomí, že jsme všichni součástí jednoho těla, v dobrém i zlém. A tahle zraněná církev se teď zvlášť v osobě papeže Františka vážně zajímá o to, jak se v ní daří mladým lidem, zajímá se o to, jestli jim dává odpovědi na otázky, které si opravdu kladou, nebo mluví o něčem, čím dnešní mladí vůbec nežijí, popřípadě odpovídá jazykem, který je mladým tak vzdálený, že mu nerozumí. A snad poprvé se v církvi mluví tak výrazně o mladých spolu s nimi.

Synoda totiž není vůbec jen o mladých, ale i s nimi, je to v jistém slova smyslu jejich synoda. Loni pozval papež do Říma zástupce mladých lidí z celého světa na tzv. presynodu. A ti se setkali, mluvili spolu, sdíleli své radosti i bolesti, očekávání a naděje a sepsali dokument, který byl zapracován i do tzv. Instrumentum laboris, tedy výchozího textu, který je teď pro synodní otce v Římě základem jejich práce.

Vůbec poprvé se nějaké synodě dostalo také tak obrovské mediální účasti. Dotazník, který měl biskupům shromážděným na synodě sloužit jako jeden ze zdrojů pohledů a názorů mladých, byl dostupný na sociálních sítích, na zvláštním webu, presynodní práce bylo možné sledovat i v přímých vstupech. Prostě šlo a jde o to, aby zapojení mladých bylo co nejintenzivnější.

Jde tedy o vás, o mladé. O vaši víru, o vaše problémy, o vaše strachy, o vaše sny a naděje. A navíc delegátem ČBK na probíhající synodě je náš otec biskup Tomáš, a to je další důvod k jejímu pozornému sledování ☺️.

Aktuální zprávy, ale i historii synody a celé její zázemí najdete na webu synod2018.va

P. Vlastimil Kadlec OMI

Příspěvek byl publikován v rubrice Bulletin, Home. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář